Borelióza

Boreliosis-Lyme disease

Borelioza a Lymská choroba je to isté infekčné ochorenie spôsobené

baktériou Borélia burgdorferi prenášanou poštipnutím kliešťom,ktorý je infikovaný boréliou.

Infekciu kliešť získa od infikovaných drobných zvierat ako hlodavce.Predstavuje najčastejšiu zoonózu na severnej pologuly. Borélia napáda kožu,srdce, klby a   nervový systém.

PRÍZNAKY chorenia sú nasledovné: -TEPLOTA

                                                          -ÚNAVA

                                                         -BOLESTI HLAVY

 

                                         

BORELIOZA MÁ 3 ŠTÁDIÁ.

-prvé štádium  ERYTHEMA  MIGRANS.Je to včasná lokalizovaná forma ochorenia a ako názov hovorí ide o migrujúcu červenú škvrnu.

Tento kožný príznak vzniká u 60-80% infikovaných po 3-30 dňoch.Nachádza sa na tej strane tela,kde bol vpich a  môže sa šíriť.Možu vznikať ďalšiie na iných miestach./prreto názov migrans/Má červený okraj nevyvýšený nebolestivý,nniekedy teplejší a môže mierne svrbieť.Je potrebné odlíšenie od lokálnej zápalovej reakccie v mieste prisatia kliešťa,ktorá vzniká mechanickým poškodením pokožky .Objaví sa 6-24 hodín po pricicaní a má maximálny rozmer do 1,5 centimetra.Ak neprejde do erythema migrans ,liečenie nie je potrebné.Disemináciou pôvodcu ochorenia môžu vzniknúť

príznaky zo strany rôznych orgánov.

 

Ak sa nelieči,šíri sa do kľbov,nervového systému a srdca.Vzniká druhé štádium,ktoré je už   generalizované.Druhé štádium predstavuje včasnú diseminovanú formu.Predpokladá sa,že asi 50% neliečených pacientov prechádza do diseminovanej formy.Priebeh diseminnovanej formy môže byť pestrý.Môže mať  k o ž n ú formu,môže sa objaviť ako boréliový lymfocytóm/hrčka na prsnej bradavke,ušnici alebo na skróte/Táto froma je častejšia u detí.'Daľšia forma je Lamská k a r d i t í d a,  ,a r t r i t i d a ,o,n e u r o b o r e l i o z a  o č n á   f o --r m a ..

Tretie štádium predstavuje neskorú perzistujúcu infekciu nervového systému-chronickú neuroboreliózu.Popisované sú aj chronické kožné zmeny ako acrodermatitis chronica atroficans.

Diagnóza boreliózy je veľmi komplikovaná a často nesprávna.Pri vyhodnotení laboratórnych výsledkov treba myslieť na fakt,že pozitívne protilátky IgM aj IgG ostávajú pozitívne aj roky po liečbe!!!!!!!!Vzostup protilátok vzniká 3-6 týždnoch a niekedy vôbec ak je kožná lézia včas liečená.

Pri klinickom podozrení netreba čakať na serológiu ale treba preliečiť.Netreba ani kontrolnú serológiu po liečbe.

 Liečba sa realizuje pomocou antibiotík a je  veľmi úspešná.Používajú sa antibiotiká po dobu 14-21 dni cefalosporínového aleo benzylpenicilinového radu.Dlhodobá liečba antibiotikami sa neukázala ako užitočná.K liečbe a k stanoveniu diagnozy treba pristupovať veľmi komplexne,seropozitivita bez klinických symptomov sa nelieči.Môže pretrvávať aj niekolko  rokov.Takisto výška titra protilátok neposkytuje informáciu o závažnosti či aktivite infekcie,či úspechu liečby.

Vakcínu nemáme.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Človek je v prenose slepým článkom,ďalej sa už infekcia nešíri.

75-90% všetkých infekcií je asymptomatických.

Potrebujete viac infromácií?

Napíšte nám a radi sa s Vami spojíme a odkonzultujeme Vašu situáciu.

Subory musia mať menej ako 2 MB.
Povolené typy súborov: jpg jpeg png.