Krátke rady

Novorodenec a C O V I D pozitívna matka.

čo má robiť COVID pozitívna mamička novonarodeného dieťaťa? Prvý pocit strachu a úzkosti aby ste neohrozili svoje bábatko môžete kľudne potlačiť, lebo platí nasledovné: Môžete sa o svoje novorodené dieťatko normálne starať. Môžete dieťa dojčiť Môže prebiehať bonding s dieťaťom. Musíte dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia:nosenie rúška a/ alebo respirátora,ochranných rukavíc,umývanie prsníka pred dojčením aj po dojčení. Prísne musíte dodržiavať KARANTÉNU V prípade, že ste symptomatická, musí Vám pomôcť s opaterou iná osoba, ktorá prísne dodržiava všetky bezpečnostné opatrenia. Ak je pre Vás dojčenie vyčerpávajúce, môže sa materské mlieko odsávať

Ako to spoločne zvládneme?!

Súčasná epidemiologická situácia je veľmi vážna .Epidémia Corony si beží svojou cestou neriadenej strely a už sa na nás potichu pripravuje ďaľšia pohroma a to bežná chrípka/bude to twindémia/.Napriek tomu,že to znie hrozivo my to spolu zvládneme ! Chce to trochu d i s c i p l i n o v a n o s t i , t r p e z l i v o s t i , p o k o r y . Je nutné si uvedomiť,že COVID 19 nie je chrípka! Je to vážne ochorenie!

Zmeny v práci v ambulancii

Vzhľadom na závažnú situáciu v vývine pandémie Corona virózy a možnosť rozvoja twindémie/Corona + chrípka/ upravuje sa spôsob práce a vyšetrení Vášho dieťaťa.TIETO ZMENY SÚ V ZÁUJME OCHRANY VAŠHO DIETATA,VAS A PERSONALU 1.Telefonické objednanie je absolútne nutné 2.Sestra alebbo lekár urobí T R I E D E N I E pacientov podľa anamnézy/cestovanie,kontakty/ 3.Bežné ochorenia sa riešia d i s t a n č n e formou telefonických rád. 4.Závažné ochorenia sa vyšetrujú v ambulancii v presne stanovenú hodinu. 5.Dieťa sprevádza na vyšetrenie jeden rodič 6.Rodič musí mať R U Š K O A R U K A V I C E. Pre dieťa musí mať jednorázovú podložku.

C U M E Ľ

Cumeľ je pômocka,ktorým dieťa ukľudňujeme,keď plače.Dosiahneme kľudné dudlajúce dieťa A L E ! Zamyslíme sa aké negatívne účinky na vývoj dieťaťa má používanie cumľa? 1. Vplyv na vývoj C H R U P U /myslím,že nie je nutné popisovať stačí sa pozrieť....... 2. Vplyv na chorobnosť dieťaťa .Dieťa s cumľom má vyššiu chorobnosť 3. Vplyv na vývin R E ˇC I.Dieťa nemôže rozprávať,keď mu zapcháme ústa cumľom P R E T O cumeí N I E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odplienkovanie

Ak chcete Vaše dieťa odplienkovať,nesmiete mu dať plienku.Ak mu dáte plienku, dáte mu možnosť použiť ju.Ak mu ju nedáte,musí hľadať iný spôsob.Je to niekedy ťažké a zdíhavé ,ale treba vydržať.Ak ste práve vo chvíli keď sa chcete vrátiť k plienkam,lebo ste na konci svojích síl a máte všetko obcikané,tak ešte chvíľu vydržte!Ono sa to zlomí. DRŽÍM PALCE!!

Vyvinová fáza negativizmu

Zmenilo sa Vaše milé a dobré dieťa na negativistické a Vy neviete čo s tým?! !!! VYDRŽAŤ !!! Je to normálna vývinová fáza. Ak vydržíte a nebudete nervózni. UPRAVÍ SA TO !!!

Ako postupovať pri očkovaní proti žltačke typu "A"?

Ak sa rozhodnete pre očkovanie proti žltačke typu "A" je potrebné: 1. Dať si očkovaciu látku p r e d p í s a ť. Funguje elektronické zdravie, takže stačí zavolať. 2. Vybrať v a k c í n u 3. Zaplatiť vakcínu (cca 16-18,-€) 4. Prísť sa dať bezplatne zaočkovať. 5. Druha dávka sa podáva po 6 - 18 mesiacoch. 6. Komplikácie nie sú očakávané. Zabezpečená je CELOŽIVOTNÁ imunita.

Očkovanie proti žltačke typu A.

Veľmi často sa stretávam u rodičov s otázkou, či dať svoje dieťa očkovať proti hepatitíde A alebo nie. Či to má vôbec význam? Moja odpoveď je jednoznačná - ÁNO. Povieme si stručne prečo. Považujem to za najzmysluplnejšie očkovanie. Očkovanie je nepovinné. Zabezpečuje ochranu proti ochoreniu nazývanému infekčná hepatitída typ A. Je to ochorenie špinavých rúk a môžete sa ním nakaziť kdekoľvek: v škole, vo vlaku či v obchodnom dome. Stačí, že chytíte špinavý nákupný košík alebo zábradlie na bežiacich schodoch, ktoré pred tým chytil niekto s neumytými rukami s vírusom na nich. A infekcia je na svete!

Cestovanie s deťmi.

Cestovanie s deťmi je potrebné dôkladne uvážiť. Deti majú radi svoje "hniezdo", kľud a rituály. Cestovanie je pre malé dieťa veľký stres. Čím je dieťa staršie, tým je cestovanie jednoduchšie. Cestovanie lietadlom: novorodenec cestovať lietadlom nemôže. Pripúšťa sa cestovanie od 3 mesiacov. Niektoré letecké spoločnosti to majú v pravidlách. Je potrebné si tieto údaje zistit. Dieťa musí mať cestovný pas. Do dvoch rokov nemá pridelené sedadlo; cestuje rodičovi na kolenách. Prepravu kočíka má zadarmo. Kočík sa prepravuje v podpalubí. Nezabudnúť si v kočíku pitie ani hračky! Čo je nutné? -vyzbrojiť sa trpezlivosťou -zobrať dieťaťu jedlo a pitie v malých 100 ml flaškách -zobrať šatku alebo manduku -mať so sebou "obľúbenú hračku alebo knižku -brať ohľad aj na spolucestujúcich -pokiaľ dieťa nespí, komunikovať s ním, všetko mu vysvetľovať, čítať mu alebo rozprávať rozprávky! -pri pristávaní dieťa objímať v náručí a môže piť z fľaše. Šťastnú cestu!

Čo si pribaliť na dovolenku?

Čo si odporúčam pribaliť do kufra ? Teplota, bolesti: Paralen, panadol, nurofen, ibuprofén. Vhodné sú tabletky alebo suspenzia. Čapíky sa roztopia pokiaľ nemáte dobrú cestovnú chladničku. Hnačka, vracanie, bolesti bruška: podľa veku: maličkí -enteral, enhydrol, a pre staršie deti: carbosorb, no-spa, probiotiká. Zápcha: regulax. Poštipnutie hmyzom: ocot, alpa, tekutý púder. Silné opálenie: calcium pantothenicum, panthenol. Zapálené očko: Septonex Boľavé uško: otobacid Pálenie pri močení: No-spa, Buscopan. Uvedené lieky sú voľnopredajné a mali by stačiť na bežné zdravotné problémy, ktoré zvládnete bez lekára.

Aby našich ušiačikov neboleli ušká, nečistíme ich vatovými tyčinkami!

Prečo? Uško má samočistiacu schopnosť. Tyčinkou zatláčame mázok k bubienku kde sa urobí "zátka" a infekcia je na svete!