Prevencia a liečba hnačky a problémov vyvolaných užívaním antibiotík.

 

Užívanie antibiotík je často sprevádzané črevnými problémami, pretože antibiotiká nedokážu rozoznať prospešné a škodlivé baktérie. Preto dochádza k ničeniu črevných baktérií, ktoré majú vplyv na imunitu a zaisťujú správne zažívanie. Výsledkom narušenia rovnováhy v črevách je hnačka.

Pravdepodobnosť hnačky je vyššia pri užívaní širokospektrálnych antibiotík predpisovaných aj pri respiračných ochoreniach a rastie priamo úmerne s dĺžkou užívania antibiotík.

Ako PROBIOTIKÁ sa označujú kultúry živých mikroorganizmov, ktoré po aplikácii prospešne ovplyvňujú hostiteľa zlepšením vlastností jeho vlastnej črevnej mikroflóry. Mechanický účinok spočíva v tom, že bojujú o miesto prilnutia na črevnú sliznicu a o potravu s ostatnými baktériami. Pokiaľ miesto na črevnej sliznici získajú, patogénom chýba miesto a potrava.

Probiotiká možme rozdeliť do dvoch skupín. Buď ide o probiotiká obsahujúce živé bakteriálne kmene, alebo máme aj probiotiká obsahujúce živé kvasinky.

Kvasinky majú hneď niekoľko výhod. Tá najzákladnejšia výhoda je tá, že kvasinky sú voči pôsobeniu antibiotík rezistentné. Tak, ako antibiotiká ničia v čreve patogénne baktérie, ničia aj tie dobré prirodzené baktérie. Rovnako však ničia aj probiotiká bakteriálneho pôvodu. Jedným slovom, antibiotiká svojim pôsobením ničia baktérie. Kvasinka však do tejto skupiny nepatrí a je dokázaná ich rezistencia voči pôsobeniu antibiotík. Aj z tohto dôvodu je možné užívať ich súčasne s antibiotikami, bez časového rozostupu, kým pri bakteriálnych probiotikách je potrebné dodržať aspoň 2 hodinový odstup.

 

Jedna z celosvetovo najviac uznávaných kvasiniek je Saccharomyces boulardii. Na našom trhu ju zastupuje registrovaný liek Enterol, ktorý obsahuje Saccharomyces boulardii, kmeň CNCM I-745. Liek Enterol má za sebou stovky vedeckých štúdií a je najpredávanejším liekom svojho druhu na svete.(mam z Biocodexu dokaz ktory mozem pouzit).

Pri užívaní antibiotík sa znižuje mikrobiálna diverzita v čreve až o 25% (5). Jeden z troch ľudí zažije z antibiotík hnačku, ale každý zažije dysbiózu – rozladenie črevnej mikroflóry (1). To môže mať vplyv aj na zníženie celkovej imunity organizmu. Enterol je liek, ktorý svojim účinkom okrem iného zabraňuje negatívnemu vplyvu antibiotík na črevnú mikroflóru. Odporúča sa užívať spoločne s antibiotikami počas celej dĺžky liečby. Je určený pre všetky vekové kategórie, aj pre deti od narodenia.

 

1. Panda S et al. Short-term effect of antibiotics on human gut microbiota. PLoS On.e 2014; 9: e95476.

5. Panda S, et al. Short-term effect of antibiotics on human gut microbiota. PLoS One 2014; 9: e95476

 

 

Potrebujete viac infromácií?

Napíšte nám a radi sa s Vami spojíme a odkonzultujeme Vašu situáciu.

Subory musia mať menej ako 2 MB.
Povolené typy súborov: jpg jpeg png.