Vdýchnutie/ aspirácia/ cudzieho telesa je relatívne častým urgentným stavom u detí. Ohrozené sú hlavne deti v predškolskom veku, mladšie ako 4 roky, ale tiež dojčatá a batoľatá. Najčastejšie sú to 2-ročné deti, začínajúce sa samostane pohybovať v priestore a poznávať svet dávaním si vecí do úst.
Vdýchnutie cudzieho telesa je akútny život ohrozujúci stav, ktorého hlavným príznakom je náhle vzniknutý kašeľ. Podľa štatistických údajov sú príčinou 7% akútných úmrtí u detí v USA. Cudzím telesom je najčastejšie oriešok, kúsky jedla , strukoviny, ale aj gorálka či malé súčasti hračiek. Od veľkosti cudzieho telesa závisí, kde dané teleso uviazne. K uviaznutiu dochádza v najužších častiacch dýchacích ciest /hrtan, priedušnica, priedušky/. Prvým príznakom vdýchnutia je náhke vzniknutý záchvatovitý kašel. Keď sa teleso v dýchacích cestách usadí, kašeľ ustane. V prípade, že cudzie teleso úplne uzavrie dýchacie cesty, dieťa upadá do bezvedomia. Dieťaťu sa mení sfarbenie kože a pier a ak sa teleso neodstráni, zlyháva dýchací systém a následne obeh krvi. Vdýchnutie cudzieho telesa je schopný rozpoznať laik podľa typických príznakov.
V prípade, že dieťa je pri vedomí, použijeme G O R D O N O V M A N É V E R, ktorý spočíva v údere dlaňou medzi lopatky. Úder opakujeme 5x. Dieťa máme predklonené mierne dopredu a dolu. Ak sme neúspešní, u starších detí /15 rokov/ môžeme vyskúšať Heimlichov manéver. Postupujeme nasledovne: postavíme sa za dieťa, mierne ho predkloníme, aby vykašľané cudzie teleso nezapadlo naspať do dýchacích ciest. Oblapíme ho oboma rukami na hornej časti brucha, ruky zovrieme do pästí a udrieme päsťami hore do brucha. Ak je dieťa v bezvedomí, zahájime kardio-pulmonálnu resuscitáciu. V prípade neúspechu je nutná lekárska intervencia v podobe terapeutickej bronchoskopie. Dôležitá je prevencia! Deťom do 5 rokov nedávame oriešky. Deťom dávame len hračky prislúchajúce ich veku. Máme pod kontrolou všetky drobné predmety vo svojom byte.
Napíšte nám a radi sa s Vami spojíme a odkonzultujeme Vašu situáciu.