Sebapoškodzovanie u mladých ľudí a detí

Prečo sa niektorí mladí ľudia a deti sebapoškodzujú?

Dôvody, kvôli ktorým dochádza k sebapoškodzovaniu sú často zložité a môžu sa od jedného mladého človeka k druhému líšiť. Niekedy ani sám mladý človek nevie, prečo tak koná.

Pre mnohých mladých ľudí a deti je sebapoškodzovanie spôsob, ako sa vysporiadať so svojimi pocitmi alebo ako sa zbaviť intenzívneho pocitu vnútorného napätia. Fyzická bolesť tak odvedie pozornosť od emocionálnej bolesti, ktorú cítia.

Sebapoškodzovanie je však vždy prejavom iného problému, s ktorým si mladý človek alebo dieťa nevie poradiť iným spôsobom. Nasledujúce pocity, zážitky a problémy výrazne zvyšujú náchylnosť k sebapoškodzovaniu:

Ako môžete pomôcť, alebo podporiť svoje dieťa, ktoré sa sebapoškodzuje?
 

Snažte sa svoju pozornosť zamerať na to, čo sebapoškodzovanie spôsobuje a nie na sebapoškodzovanie samotné. Pokiaľ ste si vedomí, že vaše dieťa ma problémy s depresiou, úzkosťou alebo ho trápia problémy v rodine alebo škole, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc u psychológa, alebo psychoterapeuta. Alebo prinajmenšom podporiť dieťa v tom, aby využilo jednu z nasledujúcej možnosti:

- Internetová poradňa IPcko.Sk
- Linka detskej istoty lodi.Sk

Konkrétne príklady toho, ako sa mladý človek môže naučiť vysporiadať sa so svojimi pocitmi zdravším spôsobom:

Namiesto toho, že dieťaťu len sebapoškodzovanie zakážete, mu môžete navrhnúť, aby skúsilo jeden z nasledujúcich, spôsobov ako naložiť s negatívnymi  pocitmi:

Nezabudnite, že mnohí mladí ľudia, ktorí sa sebapoškodzujú, trpia nízkym sebavedomím. Preto im pomôže, ak im namiesto kritizovania pripomeniete, čo si na nich vážite, prečo ich máte radi a ste na nich pyšní. Je dobré sa zamerať najmä na vyzdvihnutie a ocenenie osobnostných čŕt a nie dobrých známok alebo športových úspechov.

No a na záver mi nedá nespomenúť nutnosť byť trpezlivý. Problémy vášho dieťaťa sa nevyriešia zo dňa  na deň. Na zahojenie, rán či už telesných alebo tých na duši treba hlavne čas a správne podmienky.

Potrebujete viac infromácií?

Napíšte nám a radi sa s Vami spojíme a odkonzultujeme Vašu situáciu.

Subory musia mať menej ako 2 MB.
Povolené typy súborov: jpg jpeg png.