Prečo sa niektorí mladí ľudia a deti sebapoškodzujú?
Dôvody, kvôli ktorým dochádza k sebapoškodzovaniu sú často zložité a môžu sa od jedného mladého človeka k druhému líšiť. Niekedy ani sám mladý človek nevie, prečo tak koná.
Pre mnohých mladých ľudí a deti je sebapoškodzovanie spôsob, ako sa vysporiadať so svojimi pocitmi alebo ako sa zbaviť intenzívneho pocitu vnútorného napätia. Fyzická bolesť tak odvedie pozornosť od emocionálnej bolesti, ktorú cítia.
Sebapoškodzovanie je však vždy prejavom iného problému, s ktorým si mladý človek alebo dieťa nevie poradiť iným spôsobom. Nasledujúce pocity, zážitky a problémy výrazne zvyšujú náchylnosť k sebapoškodzovaniu:
- Pocity depresie, úzkosti alebo poruchy príjmu potravy
- Nízke sebavedomie alebo pocit, že nie sú v ničom dostatočne dobrí
- Šikana v škole alebo pocit opustenia
- Fyzické alebo emocionálne zneužívanie, alebo zanedbávanie
- Pocity hnevu alebo pocit úplnej straty kontroly nad svojím životom
- Problémy v rodine; intenzívne pocity smútku alebo pocit, že necítia vôbec nič
Ako môžete pomôcť, alebo podporiť svoje dieťa, ktoré sa sebapoškodzuje?
- Prísť na to, že vaše dieťa sa sebapoškodzuje je pre rodičov často šok, s ktorým je ťažké sa vysporiadať. Je úplne normálne, ak to vo vás vyvolá pocity strachu, hnevu, vinny a bezmocnosti. Je však veľmi dôležité zachovať si v tejto situácii chladnú hlavu a k problému pristúpiť s kľudom a rozvahou. Vášmu dieťaťu nepomôže, ak sa na neho budete hnevať alebo ho začnete prehnane kontrolovať. Sú však spôsoby, ako mu pomôcť máte možnosť a to hlavne poskytnutím emocionálnej podpory.
- Dajte svojmu dieťaťu najavo, že ste mu k dispozícii a chcete ho podporiť. Že si máte záujem vypočuť, s čím vnútorné bojuje a čo ho trápi. Zároveň na dieťa príliš netlačte a nesnažte sa ho zahrnúť kopou otázok. Musíte byť trpezlivý a akceptovať, že vaše dieťa možno potrebuje čas na to, aby sa vám zdôverilo a že možno pre neho bude jednoduchšie sa o isté veci podeliť prostredníctvom smsky ako zoči voči.
- Vášmu dieťaťu pomôže, ak mu dáte pocit, že si ho naozaj máte záujem vypočuť bez toho, aby ste ho odsudzovali, hnevali sa alebo nad ním lamentovali. Dať mu vedieť, že ste mu k dispozícii, že môže s vami hovoriť otvorene a že máte záujem pomôcť mu nájsť spôsob naučiť sa nakladať so svojimi pocitmi a problémami cestou, ktorá nie je sebadeštruktívna.
Snažte sa svoju pozornosť zamerať na to, čo sebapoškodzovanie spôsobuje a nie na sebapoškodzovanie samotné. Pokiaľ ste si vedomí, že vaše dieťa ma problémy s depresiou, úzkosťou alebo ho trápia problémy v rodine alebo škole, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc u psychológa, alebo psychoterapeuta. Alebo prinajmenšom podporiť dieťa v tom, aby využilo jednu z nasledujúcej možnosti:
- Internetová poradňa IPcko.Sk
- Linka detskej istoty lodi.Sk
Konkrétne príklady toho, ako sa mladý človek môže naučiť vysporiadať sa so svojimi pocitmi zdravším spôsobom:
Namiesto toho, že dieťaťu len sebapoškodzovanie zakážete, mu môžete navrhnúť, aby skúsilo jeden z nasledujúcich, spôsobov ako naložiť s negatívnymi pocitmi:
- Napísať svoje negatívne pocity na papier a papier potom roztrhať
- Držať v ruke kocku ľadu, kým sa neroztopí
- Počúvanie hudby alebo kreslenie
- Cvičenie, behania
- Nosiť na zápesti gumičku, ktorú mladý človek natiahne a pustí zakaždým, keď na neho príde nutkanie si ublížiť
- Porozprávať sa s priateľmi, alebo s rodinou
- Pozrieť si svoj obľúbený film
- Založiť si denník
- Dať si sprchu, alebo kúpeľ
- Vykričať sa/ vyzúriť sa do vankúša
Nezabudnite, že mnohí mladí ľudia, ktorí sa sebapoškodzujú, trpia nízkym sebavedomím. Preto im pomôže, ak im namiesto kritizovania pripomeniete, čo si na nich vážite, prečo ich máte radi a ste na nich pyšní. Je dobré sa zamerať najmä na vyzdvihnutie a ocenenie osobnostných čŕt a nie dobrých známok alebo športových úspechov.
No a na záver mi nedá nespomenúť nutnosť byť trpezlivý. Problémy vášho dieťaťa sa nevyriešia zo dňa na deň. Na zahojenie, rán či už telesných alebo tých na duši treba hlavne čas a správne podmienky.
Napíšte nám a radi sa s Vami spojíme a odkonzultujeme Vašu situáciu.